top of page

Aile Dizimi

aile-dizimi-evren-gonenc4_edited_edited.jpg

Hayata, ailemizden ve atalarımızdan getirdiğimiz genetik ve ruhsal bir mirasla geliriz:

Aile, akrabalar, atalar, sosyal-etnik kültürümüz, doğduğumuz ülke

 

Sürekli tekrarlayan parasızlık, iflas, borç, ilişki kuramama, boşanma, aldatma, aldatılma, depresyon, fiziksel hastalıklar vb. sorunlarımızın kökünde, bu genetik ve ruhsal miras olabilir.

“Dede turşu yemiş, torunun dişi kamaşmış” atasözü, tam da bu durumu anlatır.

AİLE DİZİMİ NEDİR?

Alman Psikoterapist Bert Hellinger tarafından 1990’lı yıllarda geliştirilmiş bir grup terapisi ve tüm dünyada faydalanılan bir tekniktir. 

 

Hayata, ailemizden ve atalarımızdan getirdiğimiz genetik ve ruhsal bir mirasla geliriz. Aile, akrabalar, atalar, sosyal-etnik kültürümüz, ülkemiz. Sürekli tekrarlayan parasızlık, iflas, borç, ilişki kuramama, boşanma, aldatma, aldatılma, depresyon, fiziksel hastalıklar vb. sorunlarımızın kökü, bu genetik ve ruhsal miras kaynaklı olabilir. “Dede turşu yemiş, torunun dişi kamaşmıs” atasözü, tam da bu durumu anlatır. 

 

AİLE DİZİMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Çalışmanın ana hedefi kendi hayatımızda ve ailede yaşanan tıkanıklıklara, blokajlara ilişkin gerçekle yüzleşmek, bastırılmış duygu ve sırların açığa çıkışı ile sıkışık enerjinin dengesizliğin çözülmesi, aile içinde fazladan üstlendiğimiz yüklerden özgürleşmek, aile fertleri arasında kabullenme, saygı ve sevginin akışına yeniden olanak sağlamaktır. 

 

Aile Dizimi çalışmasında, aile fertleri arasında kabul, şefkat , anlayış, sevgi arttıkça, ruhsal duygusal düzen de dengeye girer. Bu çalışmada, aynı zamanda bize ait olmayan, aile büyüklerimizden aldığımız kaderleri, rolleri, yükleri de onlara teslim ederiz. Bu şekilde onlar tarafından sevgiyle desteklenerek ve hafiflemiş olarak kendi yaşam yolumuzda daha fazla rahatlık ve kolaylıkla ilerleyebiliriz. 

 

HANGİ KONULAR İÇİN ÖNERİLİR?

İlişkiler, para, sağlık ve hayatla ilgili tıkandığınız her alan için uygulanabilecek güçlü bir çalışmadır.

 

Mesela; 

  • Hamilelik süreci veya doğumda yaşanmış travmalar

  • Anne - baba ya da ailemizdeki diğer kişilerle yaşanan iletişimsizlik, kopukluk, sıkıntılar 

  • Yaşamla ilgili keyifsizlik hissi, değiştiremediğiniz davranış kalıpları, kronik yorgunluk

  • Panik atak, depresyon 

  • İlişki alanında eş, sevgili ile yaşanan iletişim sıkıntıları, duygusal sıkıntılar 

  • İş alanında yaşanan çatışmalar ya da değişimler, para ile ilgili tekrarlayan sorunlar

  • Göçler, etnik kökenle ilgili ya da dinle ilgili atalarda yaşanmış dışlanma, reddedilme vb. deneyimler 

 

AİLE DİZİMİ TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR?

Bir grup katılımcı, bir daire şeklinde otururlar. Terapist, danışandan katılımcılar arasından aile üyelerini temsil etmek üzere temsilciler seçmesini ister. Danışan bu temsilcileri alana yerleştirir. Temsilciler kendilerini serbestçe alana bırakırlar. Çalışma sırasında temsil ettikleri kişi, olay, ya da kavramın duygularını ifade ederler. Dizim sırasında 2 eylem vardır; birincisi aileyi etkilemiş olan saklı kalmış dinamiğin, duyguların ortaya çıkarılması eylemidir. İkincisi ise, iyileştiren hareket ve sözlerin aileyi çözüme ve yeni bir dengeye kavuşturması eylemidir. 

Sevgi ancak bu şekilde yeniden akmaya başlar. Dolayısıyla her aile diziminde, hem danışan (sorunu dile getiren) hem de temsilciler alandadır ve aktiftir. Her çalışmada hem danışan, hem de temsilciler dolaylı şifalanır.

GİZLİLİK VE ETİK MAHREMİYET İLKESİ:

Evren Gönenç’in aile dizimi çalışmalarında, dizimine baktırmak isteyen kişinin konusu ve niyeti, mahremdir. Sadece danışan olarak gelen kişi ve terapist tarafından bilinir, diğer kişilerle paylaşılmaz. Böylece temsilciler, kendi zihinlerinden ve egolarından bağımsız olarak, rahatlıkla ve kolaylıkla alandaki enerjiye odaklanabilirler. Gizlilik konusuna özellikle özen gösteren danışanlar için, kendilerini rahat hissedecekleri bir alanda aile dizimi çalışması yapılır. 

bottom of page